Amy Squires Wins Sunday Division

Amy Squires wins her division at Nelson Bay Golf Club.
Amy Squires wins her division at Nelson Bay Golf Club.

 

Nelson Bay Golf Club

Hunter Valley Antenna Service
Modern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]

Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

 

CONGRATULATIONS to 10-year-old Amy Squires for her achievement in beating the other 18 Ladies, to win her division in Sunday’s competition.

Amy has been playing for three years, plays off a handicap of 29 and is coached by Warren Moses, the Club Professional and her father, Paul.

Amy’s sights are now firmly set on her next major event, at Toronto on June 19.

This is the qualifying round to participate in the NSW PSSA Women’s Championships to be held at Camden on 6-8 September.

Everyone at Nelson Bay Golf Club send their very best wishes to Amy for this event.

 

Highlights

Peter McCann hitting the ‘perfect shot’ with his hole-in-one on the Par 3, 132 metres, 5th hole in Sunday’s competition

 

Results

28/5: Ladies Stableford: Div 1: Winner Mary Reisch 35, Runner-up Charmaine Elliott 31; Div 2: Winner Amy Squires 35, Runner-up Lyn Hollier 32. Men’s Stableford: A Grade: Winner Connor Benjamin 35; B Grade: Winner Barry Elliott 36; C Grade: Winner Penton Sutcliffe 36.

29/5: Vets 9 hole Competition Stableford: Div 1 Winner Martyn Jeggo 28, Runner-up Hans Kaluski 26, Best Net Score Hans Kaluski 23: Div 2 Winner Noel Windsor 27, Runner-up Brian Stewart 23, Best Net Score Arthur Phelan 20.

30/5: Ladies Stableford Competition: Div 1: Winner Joan Frost 35, Runner-Up Roz Welsh 34 c/b, Third Place Wendy Heapy 34. Div 2: Winner Annette Jones 36, Runner-up Maureen Griffin 35 c/b, Third Place Julie Partridge 35. Div 3: Winner Marjorie Margan 36, Runner-up Pam Townsend 35, Third Place Claire Compton 32.

31/5: C1 Men’s 4 person Ambrose: Overall: Winners Waters + de Ridder + Faulkner + Palmer 55, Runners-up Gorton + Papworth + Yonge + Johnson 56. C2 Men’s Individual Stableford: A Grade: Winner Jim Ingleton 37, Runner-up Bruce Bews 34; B Grade: Winner Alan Fisher 37 c/b, Runner-up Warren Parkinson 37; C Grade: Winner Key Wright 42, Runner-up Robert McKay 35.

1/6: Ladies Stableford: event cancelled due to weather conditions. Vets 9 hole Stableford Competition: Overall Winner John Townsend 19, Overall Runner-up Rob Cornege 18 c/b.

2/6: Ladies Stableford: Div 1: Winner Nola Brown 34; Div 2: Winner Janice Ingleton 33. Men’s Stableford: A Grade: Winner Scott Quinn 38; B Grade: Winner Alan Bentley 40; C Grade: Winner Robert Cornege 39.

3/6 : C1 Men’s Monthly Medal: Scratch Winner Overall: Peter Gibson 82. Net Winner Overall Tim Chaplin 74. A Grade Net: Winner John Rowland 75, Runner-up Dennis Knight 76, Third Place Peter Gibson 78; B Grade Net: Winner Tim Chaplin 74, Runner-up Neil Lembcke 79, Third Place Simon Law 80; C Grade Net: Winner Ray Lee Barrett 79, Runner-up John Skues 82, Third Place Steve Jones 83. C2 Men’s Stableford: A Grade: Winner Tino Rossi 32; B Grade: Winner Michael Rossi 35; C Grade: Winner Jason Sutton (vis) 28.

 

By David & Rhona BIRSS

Leave a Reply

Top