Anglers lured to 2018 Bulahdelah Bass Bash

Grant Bidgood landed the biggest bass.
Grant Bidgood landed the biggest bass.

 

A RECORD breaking sign-on of 304 competitors ensured the 2018 Bulahdelah Bass Bash was one to be remembered.

Bulahdelah Bowling ClubModern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]
Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

The weekend competition kicked off last Saturday morning with keen anglers staking out vantage points along the Myall and Crawford Rivers from 5.30am.

Fishing Club President Darren Carrall said with near perfect conditions, competitors were rewarded with some impressive catches.

“We could not have asked for better weather or fishing conditions,” he said.

“The bass in particular were of a very good quality and there were good hauls of many different species.”

In the Biggest Bass category, local angler Grant Bidgood once again proved hard to beat, claiming the men’s title after landing a 1.660kg bass.

Kerin Duncan scored a win in the women’s division with a 0.810kg catch and Jarred Baxter reeled in a 0.975kg bass to take out the junior section.

Darren said the cash prizes on offer for fishing out noxious carp were left unclaimed.

“We had no carp caught nor were there any sightings,” he said.

“They could be right up the river as the salinity levels are higher this year because of the lack of rainfall, but this could be an encouraging sign that our waterways are the best there are.”

In other sections, Kobi Watt reeled in a 3.690kg slippery catch to take out the Junior Eel Classic, narrowly defeating Michael Dorney by the smallest of margins.

Newcomer Gaige Genner landed the Junior Mullet title, Tom Evans bagged the Biggest Bream and Jessie Wallace won the Men’s Biggest Other Species with a 1.275kg mullet.

The annual Bulahdelah Bass Bash is run as part of a conservation program with profits from the event used to restock the local rivers with native bass fingerlings.

The Bulahdelah Fishing Club thank all their sponsors and competitors for making the 26th Bass Bash a success.

 

2018 Bulahdelah Bass Bash Results

Leplaw Perpetual Trophy: Men’s Biggest Bass

Sponsored by Bulahdelah Bowling Club

1st: Grant Bidgood 1.660kg, 2nd: Aaron Gilfillan 1.440kg, 3rd: Wayne Robertson 1.365kg

Ladies Biggest Bass

Sponsored by R&R Property

1st: Kerin Duncan 0.810kg, 2nd: Jackie Lavelle 0.575kg, 3rd: Sam Cater 0.530kg

Junior Biggest Bass

Sponsored by Bulahdelah Tyre and Mechanical

1st: Jarred Baxter 0.975kg, 2nd: Max Bignell 0.870kg, 3rd: Dylan Powick 0.795kg

Open Biggest Bream

Sponsored by BCF Lake Haven

1st: Tom Evans 0.860kg, 2nd: Josh Gregory 0.795kg, 3rd: Aaron Mosley 0.785kg

Junior Biggest Bream

Sponsored by Newcastle Plumbing & Gooch Agencies

1st: Lachlan Bills 0.590kg, 2nd: Jake Hedges 0.330kg, 3rd: Kye Hedges 0.325kg

Royce Dorney Perpetual Trophy: Men’s Biggest Other Species

Sponsored by S.A. Relf & Sons

1st: Jessie Wallace 1.275kg Mullet, 2nd: Warren Wright 1.220kg Mullet, 3rd Joel Clay: 1.210kg Mullet

Ladies Biggest Other Species

Sponsored by Charlestown Tackle Power

1st: Narelle Scott 1.435kg Mullet, 2nd: Melissa Smith 1.215kg Mullet, 3rd: Emily Kirkpatrick 0.995kg Mullet

Junior Biggest Mullet

Sponsored by A-Team Earthmoving

1st: Gaige Jenner 1.450kg, 2nd: Georgie Mulder 1.005kg, 3rd: Hayden Krohn 0.905kg

Topline Roofing Junior Eel Classic

1st: Kobi Watt 3.690kg, 2nd: Michael Dorney 3.680kg, 3rd: Lana Pringle 3.615kg

Encouragement Award

Sponsored by Team Flanno and Bulahdelah Bakery

1st: Teniesha Morris, 2nd: James Porter

 

By John SAHYOUN

 

Men’s Biggest Bass: Runner-up Aaron Gilfillan.
Men’s Biggest Bass: Runner-up Aaron Gilfillan.

 

Men’s Biggest Bass: Wayne Robertson, winner Grant Bidgood and runner-up Aaron Gilfillan.
Men’s Biggest Bass: Wayne Robertson, winner Grant Bidgood and runner-up Aaron Gilfillan.

 

Ben Morris weighs-in a mullet.
Ben Morris weighs-in a mullet.

 

Junior Eel Classic: Kobi Watt with his 3.690kg catch. (left) Junior Eel Classic: Michael Dorney landed a 3.680kg eel. (right)
Junior Eel Classic: Kobi Watt with his 3.690kg catch. (left)
Junior Eel Classic: Michael Dorney landed a 3.680kg eel. (right)

 

Junior Eel Classic: Lana Pringle, winner Kobi Watt and runner-up Michael Dorney.
Junior Eel Classic: Lana Pringle, winner Kobi Watt and runner-up Michael Dorney.

 

Georgie Mulder ready to weigh-in her catch.
Georgie Mulder ready to weigh-in her catch.

 

Junior Mullet: Winner Gaige Jenner with Georgie Mulder and Hayden Krohn.
Junior Mullet: Winner Gaige Jenner with Georgie Mulder and Hayden Krohn.

 

Junior Biggest Bass: Winner Jarred Baxter with Max Bignell and Dylan Powick.
Junior Biggest Bass: Winner Jarred Baxter with Max Bignell and Dylan Powick.

 

Emily Kirkpatrick claimed third place in the ladies Biggest Other Species category.
Emily Kirkpatrick claimed third place in the ladies Biggest Other Species category.

 

Ladies Biggest Other Species: Emily Kirkpatrick, winner Narelle Scott and runner-up Mel Smith.
Ladies Biggest Other Species: Emily Kirkpatrick, winner Narelle Scott and runner-up Mel Smith.

 

Royce Dorney Perpetual Trophy: Warren Wright and Joel Clay with winner Jessie Wallace.
Royce Dorney Perpetual Trophy: Warren Wright and Joel Clay with winner Jessie Wallace.

 

Family Fun: Juniors weighing-in at the Bash Bass.
Family Fun: Juniors weighing-in at the Bash Bass.

 

Biggest Bass: Winner of the ladies category Kerin Duncan with runners-up Jackie Lavelle and Sam Cater.
Biggest Bass: Winner of the ladies category Kerin Duncan with runners-up Jackie Lavelle and Sam Cater.

 

Junior Biggest Bream: Runners-up Kye and Jake Hedges.
Junior Biggest Bream: Runners-up Kye and Jake Hedges.

 

Bulahdelah Fishing Club President Darren Carrall.
Bulahdelah Fishing Club President Darren Carrall.

 

Biggest Bream: Winner Tom Evans and runner-up Josh Gregory.
Biggest Bream: Winner Tom Evans and runner-up Josh Gregory.

 

Encouragement Award: Teniesha Morris.
Encouragement Award: Teniesha Morris.

Leave a Reply

Top