Nelson Bay Golf Club Competition Results

[Golf]
Nelson Bay Golf Club
David & Rhona BIRSS

Highlights

Platinum Electricians Newcastle 
Modern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]

Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

Eagle landed on 18th. Chris Mawson scored an Eagle on the 440 metre, 18th hole on Sunday 18.

John P. O’Shea and Ian Pfennigwerth, each scored a very creditable 42 points in the ‘3 Clubs and Putter’ event, Wednesday 21.

Julie-Ann Taylor scored 42 points and took out the Overall Winner position in Thursday’s competition.

Robert Johnson scored 44 points and took out the C Grade Winner position in Friday’s competition.

Christmas came early for a number of players in Saturday’s Men’s Stableford Competitions:

C1: Connor Benjamin 43 points, Errol Shaw 42 points, Peter Clubbe 41 points, Alan Price 41 points, Rodney Dunn 41 points

C2: Todd Workman 47 points, Luke Allen 46 points, Vito Massaioli 44 points, Scott Quinn 43 points, Greg Spake 42 points, Tony Ginty 41 points

Competition Results

Sunday 18 Dec: Ladies Stableford: Div 1: Winner Colleen Beattie 38; Div 2: Winner Elizabeth Pfennigwerth 33. Men’s Stableford: A Grade: Winner Chris Mawson 38; B Grade: Winner Peter Collins 40; C Grade: Winner Peter McCann 41.

Monday 19 Dec: Vets 9 hole Competition Stableford: Div 1: Winner Terry Gannon 22, Runner-up Bob Phipps 21 c/b.

Tuesday 20 Dec: Ladies’ Stableford: Overall: Winner Rhondda Shaw 39, Robyn Kennett 38.

Wednesday 21 Dec: C1 Men’s ‘3 Clubs & Putter’ Individual Stableford: A Grade: Winner Wayne Cleaver 39,

Runner-up David Rann 38; B Grade: Winner John P. O’Shea 42, Runner-up John Fitzgerald 37;

C Grade: Winner Ralph Carstairs 36, Runner-up George Fynn 35. C2 Men’s ‘3 Clubs & Putter’ Individual Stableford:

A Grade: Winner Bruce Bews 35, Runner-up Daryl McAuliffe 34; B Grade: Winner Errol Shaw 40, Runner-up Dave Flatt 38; C Grade: Winner Ian Pfennigwerth 42, Runner-up Peter Arnold 37.

Thursday 22 Dec: Ladies’ Stableford: One Div only: Winner Julie-Ann Taylor 42.

Vets 9 hole Competition Stableford: Div 1: Winner A. Buscombe 23, Runner-up Ian McFarlane 20.
Friday 23 Dec: Ladies’ Stableford: Div 1: Winner Deborah Childs 37, Div 2: Winner L. Gordon-Smith 39. Men’s Stableford: A Grade: Winner Peter Beatty 35 c/b, Runner-up Connor Benjamin 35; B Grade: Winner Don Shaw 41, Runner-up Neville George 39; C Grade: Winner Robert Johnson 44, Runner-up Terry Gannon 43.

Saturday 24 Dec: C1 Men’s Stableford: A Grade: Winner Connor Benjamin 43, Runner-up Ray Wright 40; B Grade: Winner Errol Shaw 42, Runner-up Peter Club 41; C Grade: Winner Graham Kelleher 39, Runner-up Mike David 38.

C2 Men’s Stableford: A Grade: Winner Vito Massaioli 44, Runner-up Scott Quinn 43; B Grade: Winner Todd Workman 47, Runner-up Greg Spake 42; C Grade: Winner Luke Allen 46, Runner-up Doug Rowse 40.

Leave a Reply

Top