Nelson Bay Golf Club Results

Congratulations to Peter Gibson for taking out the Scratch Winner.
Congratulations to Peter Gibson for taking out the Scratch Winner.

Highlights of the week:

Nelson Bay Ladies enjoyed major successes in two recent, prestigious competitions:

Nelson Bay Roofing PTY LTD
Modern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]

Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

Jenny Frost and Heather Atkins won the Net category in the NSW State Foursomes Championships played at Campbelltown Golf Club.

In the Newcastle & Hunter District Ladies Golf Association Champion of Champions’ Competition held at Tanilba:

Janice Ingleton was the 3rd Division Scratch Winner

Julie Newsham was Division 2 Net Runner-up

Congratulations to Neil Hodges, scoring 49 points and taking-out Winner in Wednesday’s C Grade Men’s Stableford Competition.

Congratulations to Peter Bowen, scoring 48 points and taking-out Winner in Friday’s C Grade Men’s Stableford Competition.

Congratulations to Warren Parkinson for a hole-in-one on the 14th in Wednesday’s Men’s competition.

BREAKING NEWS: Congratulations to Peter Gibson for taking out the Scratch Winner, with a score of 227 over the 3 rounds, in the Men’s Club Championships 2016/2017.

Competition Results for the period

SUNDAY 13 Nov: Ladies Stableford: Div 1: Winner Rhondda Shaw 35, Runner-up Linda Drake 34; Div 2: Winner Sue Lewis 41, Runner-up Jill Rowland 36.

Men’s Stableford: A Grade: Winner Tony Short 39, Runner-up James Thompson 38; B Grade: Winner Bob Justice 41, Runner-up Kevin Humphreys 40; C Grade: Winner Ralph Carstairs 42, Runner-up Michael Trigas 40.

MONDAY 14 Nov: Vets 9 hole Competition Stableford: Div 1: Winner John P O’Shea 27, Runner-up Barry Kalousek 26 c/b. Div 2: Winner Doug Curtis 33, Runner-up George Train 30.

TUESDAY 15 Nov: Ladies Stableford Competition: Div 1: Winner Julie Walker 40, Runner-up Rhondda Shaw 37.

Div 2: Winner Di Brown 39, Runner-up Bev Suska 38; Div 3: Winner Beryl Wood 39, Runner-up Pat Harold 37.

WEDNESDAY 16 Nov: C1 Men’s Individual Stableford: A Grade: Winner
Mark Garden 42 c/b, Runner-up Bob Justice 42; B Grade: Winner Mark Twomey 40 c/b, Runner-up Bob Scott 40; C Grade: Winner Geoffrey Yonge 41, Runner-up Simon Law 38.

C2 Men’s Individual Stableford: A Grade: Winner Wayne Cleaver 39, Runner-up Peter Carter 38; B Grade: Winner Bryan Gibson 44, Runner-up Brian Hammond 43; C Grade: Winner Neil Hodges 49, Runner-up Geoff Cavanagh 40.

THURSDAY 17 Nov: Ladies Stableford: Div 1: Winner Deirdre Haxton 38, Runner-up Robyn Hare 37; Div 2: Winner Carol Townsend 38, Runner-up Mary Judge 36 c/b.

Vets 9 hole Competition Stableford: Winner Ron Exton 22, Runner-up Mike Coghlan 21.

FRIDAY 18 Nov: Ladies Stableford: Div 1: Winner Anne Newman 40, Runner-up Deborah Childs 38; Div 2: Winner Robyn Greedy 37, Runner-up Denise Ball 35.

Men’s Stableford: A Grade: Winner Scott Quinn 42 Runner-up Peter Metham 35; B Grade: Winner Charles Schofield 40, Runner-up Phil Rogan 38; C Grade: Winner Peter Bowen 48, Runner-up Dexter Tabeta (vis) 45.

SATURDAY 19 Nov: Men’s Championships 2nd Round Stroke C1: Overall Scratch: Joint Leaders: Conner Benjamin, Peter Gibson 152.

A Grade: Joint Leaders Scratch: Conner Benjamin, Peter Gibson 152, Leader Net:Peter Gibson 140; B Grade: Leader Scratch: Eric Kidd 174, Leader Net: Steve Fogwill 141; C Grade: Leader Scratch: Sam Cockburn 185, Leader Net: Sam Cockburn 145.

Men’s Stableford C2: A Grade: Winner John Wade 40, Runner-up Peter Carter 39; B Grade: Winner Mark Holley 43, Runner-up Reg Cronin 39; C Grade: Winner Norman Cousins 43, Runner-up Peter Henry 41.

[Golf]
Nelson Bay Golf Club Results
By David & Rhona BIRSS

Leave a Reply

Top