Nelson Bay Golf Club Results

The Nelson Bay Junior Pennants team: Andrew Lange, Xavier Smith, Zac Rimmer, Zach Semmens, Amy Squires, Jazper Lawson, Connor Benjamin, Felix Kaluski, Jack Lawson and Max Caligione.
The Nelson Bay Junior Pennants team: Andrew Lange, Xavier Smith, Zac Rimmer, Zach Semmens, Amy Squires, Jazper Lawson, Connor Benjamin, Felix Kaluski, Jack Lawson and Max Caligione.

Nelson Bay Golf Club

 

 

Highlights 9 – 15 April

The NBGC Junior Pennants team competed in the first round of the Junior Pennants series at Charlestown Golf Club. Nelson Bay had the biggest representation in the event, with 10 team members.

Telstra
Modern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]

Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

Assistant Club Professional Warren Moses is already working on the next wave of juniors to achieve golf handicaps.

Junior Clinics are held on Thursday afternoons during school terms.

Enrolments for the Term 2 Junior program are being taken by the Pro shop on 49812073.

The other highlight of the week is Connor Benjamin’s 40 stableford points on Saturday 15 April, playing off a handicap of 3. That’s a one-under-par round of 71. Not bad, as Connor is still a junior!

 

Results for the period:

Sunday 9: Ladies Stableford: Div 1 : L. Drake 36, A. Levonpera 35; Div 2: M. Brown 36 (cb), D. Sutcliffe 36; Men’s Stableford: A Grade: T. Short 37 (cb), C. Benjamin 37; B Grade: T. Butler 39, J. McCaw 37; C Grade: R. Sutton 34, P. McCann 33; L & z Chalmers  Mixed 4BBB: 1st: A. Levonpera, L. Wilson 45 pts; 2nd: G. McCaw, J. McCaw 44 pts (cb); 3rd: D. Sutcliffe, P. Sutcliffe 44 pts; 4th: R. Shaw, J. Shaw 43 Pts; 5th: R. Butler, T. Butler 42 Pts (cb).

Monday 10: Men’s Vets 9 Holes: Div 1: J. Timbs 26, D. Diemar 23, Best nett J. Timbs 20; Div 2: B. Whatham 27, B. McNamara 26, Best Nett: D. Whatham 21.

Tuesday 11: Ladies Par event: Div 1: D. McLean +2, R. Shaw +1, J. Frost -1; Div 2: J. Fey +2, R. Hare 0, E. Pfennigwerth -1; Div 3: L. Palagy -1 (cb), D. Sutcliffe -1, P. Townsend -2.

Wednesday 12: Men’s Stableford Plus Golden Ball: Course 1 Xmas Bush: A Grade: D. Flatt 41, T. Rossi 38; B. Grade: C. Windon 37, A. Bently 36; C Grade: E Salski 38, L. Williams 32; Golden Ball Winners: P. Power, G. Hendricks, C. McKenzie, D. Flatt 42 Pts; Course 2 Brush Box: A Grade: B. Tomlins 36, P. Buckley 34; B. Grade: S. Fogwill 35, J. Linton 34; C. Grade: W. Mungoven 34, J.T. Townsend 33; Golden Ball Winners: J.T. Townsend, J.P. O’Shea, R. Hustler, L. Wakeling  38 Pts.

Thursday 13: Men’s Vet 9 Hole Stableford: P. Ballard 20, G. Kennett 18 (cb), J. Geoghegan 18.

Friday 14: Ladies Stableford Div 1: R. Shaw 36, F. Giudes 34; Div 2: H. Read 34, C. Townsend 31; Men’s Stableford: A Grade: P. Russell 43, C. Benjamin 36; B. Grade: B. Fulton 41, G. Egan 38; C. Grade: C. Tucker 34 (cb), J.T. Townsend 34.

Saturday 15: Course 1 Xmas Bush: A. Grade: C. Benjamin 40, B. Smith 38; B. Grade: M. Rossie 41 (cb), T. Hammond 41; C Grade: M. Davison 36 (cb), G. Kelleher 36; Course 2 Brush Box: A. Grade: A. Mundey 39, J. Rimmer 38; B. Grade: I Edmunds 40, J. Fitzgerald 39, C. Grade: G. Troon 41, G. Walker 39; Saturday Ladies: S. Dunn 41, J. Matheson 34.

By Dave FLATT

One thought on “Nelson Bay Golf Club Results

Leave a Reply to matt Glover Cancel reply

Top