Nelson Bay Golf Club weekly results

Amy Squires and Joan Frost.
Amy Squires and Joan Frost.

 

Nelson Bay Golf Club Results – 15th to 21st July 2018.

Choices Flooring Port StephensModern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]
Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

Ladies’ 27-hole, Foursomes Championships

The Ladies played their 2018 Foursomes Championships on Tuesday, a highly contested event in their annual calendar. Pam Norman, Ladies Captain, commented “A total of 86 Ladies competed, in perfect weather. One particular pairing was notable, that of the youngest Member of the Ladies, Amy Squires at 11 years old with Joan Frost, a Founder Member of the Club and Ladies’ Patron”. The results are detailed below.

Highlights of the week:

Congratulations to Arja Levonpera, hitting the perfect shot for a Hole-in-one on the par 3, 115 metre, 5th hole in Thursday’s Ladies Competition

Results round-up: SUNDAY JULY 15:

Ladies Stableford: Div 1: Winner Melissa Woodward (vis) 36 c/b, Runner-up Roz Welsh 36. Division 2: Winner Charmaine Pattison 34 c/b, Runner-up Pat Andrews 34.

Men’s Stableford: A Grade: Winner Clifford Fallan 41, Runner-up Steve Conrades 37. B Grade: Winner Peter Elliott 36 c/b, Runner-up Ted Smith 36. C Grade: Winner Nigel Eves 39, Runner-up Iain Woodhill 33.

MONDAY JULY 16: Men’s Vets 4 Person Ambrose:

Winners: Martyn Jeggo + Dennis Staff + Bob Beverley + Doug Curtis 26¾, Runners-up Terry Gannon + David Diemar + John Stuhmcke + Rob Cornege 27⅝

TUESDAY JULY 17:Ladies 2018 27 hole Foursomes Championships:

Scratch: Div 1: Winners Mary Reisch + Robyn Kennett 136, Runners-up Jenny Frost + Heather Atkins 141. Div 2:

Winners Janice Ingleton + Norma Hocking 162, Runners-up Mary Kay + Margaret Harding 165.

Nett: Div 1: Winners Rita Fitzgerald + Janelle Tolhurst 113. Div 2: Winners Bev Suska + Diedre Haxton 116.

Ladies 18 hole Foursomes:

Nett: Div 1: Winners Chris Ledingham + Ann Turner 72½, Runners-up Rita Fitzgerald + Janelle Tolhurst 74½, Third Di Moon + Wendy Heapy 75½. Div 2: Winners Penny Davidson + Barbara Smith 71½, Runners-up Bev Suska + Diedre Haxton 72, Third Pat Harrold + Ruth Buchanan 73.

WEDNESDAY JULY 18: Men’s Stableford:

Course 1: A Grade: Winner Wayne Mitchell 41, Runner-up Alan Mundey 39. B Grade: Winner Richard Bates (vis) 38 c/b, Runner-up Bill Harding 38. C Grade: Winner Elio Rigon 43, Runner-up Peter McCann 42.

Course 2: A Grade: Winner Stephen Spillane 39, Runner-up John Deste 37. B Grade: Winner Neil Lembcke 42, Runner-up Dudley Herbert 38. C Grade: Winner Brian Hammond 43, Runner-up Ray Johnson 40.

THURSDAY JULY 19: Ladies Stableford:

Div 1: Winner Dianne Moon 34, Runner-up Ann Turner 32. Div 2: Winner Jeanette Fey 38, Runner-up Jenny Runyard 33. Div 3: Winner Bev Carver 39, Runner-up Helen Durie 34.

Men’s Vets Stableford 9 Holes:

Winner J. Geoghegan 21 c/b, Runner-up B Gibbons 21.

FRIDAY JULY 20: Ladies Stableford:

Div 1: Judy Schultz 35, Runner-up Maree Cousins 34. Div 2: Winner Barbara Arathoon 31, Runner-up Anne Newman 40.

Men’s Stableford: A Grade: Winner Ian Harber (vis) 39, Runner-up Vinko Komadina 38. B Grade: Winner Colin Chalkley 44, Runner-up Todd Ritchie 39. C Grade: Winner Phil Sherwood 41, Runner-up Peter McCann 39.

SATURDAY JULY 21 Men’s Stableford:

Course 1: A Grade: Winner Elio Mislov 42, Runner-up Warwick Dart 39. B Grade: Winner Rodney Dunn 40, Runner-up Dennis Knight 37. C Grade: Winner Max Stocker 42 c/b, Runner-up Brenton Bradford 42.

Course 2: A Grade: Winner Scott Quinn 39, Runner-up Peter Metham 38. B Grade: Winner Frank Fey 41 c/b, Runner-up Neil Goudge 41. C Grade: Winner Ian Davidson 42, Runner-up Michael Aylmer 37.

Ladies Stableford: Overall: Winner Rhonnda Shaw 33, Runner-up Sharon Dunn 29.

 

By David & Rhona BIRSS

Leave a Reply

Top