A pair of Eagles during this week’s Nelson Bay Golf Club competitions

golf-2217600_1920

 

Nelson Bay Golf Club

The Kitchen Centre – Port StephensModern Media: Advertise with News Of The Area and you get your ad in 1) in Print, 2) on the News Website (like this ad), and 3) on our Social Media news site. A much more efficient way to advertise. Reach a HUGE audience for a LOW price TODAY! Call us on 02 4983 2134. Or [email protected]
Or CLICK FOR ADVERT QUOTE

Congratulations to William Marshall scoring an Eagle on the Par 5, 7th hole in last Wednesday’s C1 comp, then followed by a second Eagle on the Par 5, 7th hole in this Wednesday’s C2 Comp

Highlight of the week:

Congratulations Mary Reisch, scoring an Eagle on the, Par 4, 24th hole in Thursday’s Ladies Comp.

Results for the period:

MONDAY 6th: Vets 9 hole Stableford: Div 1: Winner Bob Beverley 28, Runner-up Alan Price 25, Best Net Bob Beverley 22. Div 2: Winner Jeff Birch 25, Runner-up Syd Taplin 23, Best Net Jeff Birch 19.

WEDNESDAY 8th:

C1 Mens Stableford: A Grade: Winner Peter Burgess 41, Runner-up Roy Johnson 40: B Grade: Winner Graeme Brown 38, Runner-up Ted Smith 37: C Grade: Winner John Brewer 40 c/b, Runner-up Bob Colley 40. C1 2BBB Stableford in conjunction Winners Lake + Brewer 49. C2 Mens Stableford: A Grade: Winner Graham Kerslake 39, Runner-up Peter Fulton 38: B Grade: Winner Neville Stanfield 43 c/b, Runner-up Kevin Wright 43: C Grade: Winner Bryan Gibson 40 c/b, Runner-up Don Jones 40. C2 2BBB Stableford in conjunction Winners Wright + James 50.

THURSDAY 9th:

Ladies 4BBB Stableford: Overall Winners Croft + Wark 46, Runners-up Judge + Devlin 44 c/b, Third place McCaw + Hawkins.

Vets 9 hole Stableford: Overall Winner Arthur Phelan c/b 32.5, Runner-up John Wright 32.5.

FRIDAY 10th: Ladies Stableford: Div 1: Winner Fran Giudes 38, Runner-up Susie Anderson 36. Div 2: Winner Janice Ingleton 39, Runner-up Marg Reimer 38.

Mens Stableford: A Grade: Winner Steven Brown 43, Runner-up Connor Benjamin 38: B Grade: Winner Robert Paul 42, Runner-up Neville George 39: C Grade: Winner Peter McCann 42, Runner-up Craig Tucker 40.

SATURDAY 11th: C1: Stroke Net: A Grade: Winner Scott Quinn 71, Runner-up Craig McKenzie 72: B Grade: Winner Garry Hall 70 c/b, Runner-up Tim Maher 70: C Grade: Winner Gary Walker 68, Runner-up Ken Wilson 69. C2 Mens Stableford: A Grade: Winner Warwick Dart 44, Runner-up John Wade 40: B Grade: Winner Mark Holley 43, Runner-up New Stanfield 39: C Grade: Winner Warren Cannon 42, Runner-up Brian Hammond 40.

 

By David & Rhona BIRSS

Leave a Reply

Top